Przejdź do treści

Mateusz Świstak

rocznik 1986. Magister Filologii Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, na kierunku edytorstwo. 

Od 2013 roku prowadzi projekt Baśnie na Warsztacie, promujący współczesną wersję Sztuki Opowiadania (storytellingu) wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi blog basnienawarsztacie.pl, na którym interpretuje baśnie oraz dzieli się refleksjami na temat sztuki opowiadania. 

Współpracował przy wielu projektach promujących czytelnictwo i sztukę poprzez Storytelling. 

M in. Pola Widzenia Książki 2017-2018 – projekt organizowany przez Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, w ramach którego, prowadził dla młodzieży całoroczne cykle warsztatów dotyczący baśni i opowiadania historii, a także cykl warsztatów dotyczący literatury podróżniczej i promujący twórczość Alfreda Szklarskiego.

W latach 2014-2018 współpracował  z Muzeum Etnograficznym w Krakowie prowadząc cykle warsztatowe Klub Latających Podróżników, oraz Tam i Tu – o świecie opowiadanie.

Oba te cykle były nagradzane w plebiscycie Słoneczniki (Klub Latających Podróżników, w 2016 roku, Tam i Tu w 2017 – oba cykle otrzymały po dwie nominacje w kategoriach język i przyroda). Poza wyżej wymienionymi zajęciami, tworzył dla Muzeum gry edukacyjne oraz prowadził okazjonalne warsztaty, także wyjazdowe. 

W latach 2015-2018 prowadził w Tarnogórskim Centrum Kultury cieszący się dużą popularnością cykl warsztatów promujących literaturę dla dzieci i młodzieży.  

W 2019 roku został zaproszony do współpracy przy projekcie Mała Książka – Wielki Człowiek organizowanym przez Instytut Książki, którego celem jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. 

W 2016 roku w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura” współprowadził warsztaty dla projektu „Re-aktywacja” dla grupy młodzieży w Wyrach. 

Od 2017 Roku współpracuje z Parkiem Rozrywki Rabkoland, tworząc linię fabularną dla przestrzeni parku (historie, postacie, rozwiązanie ułatwiające wprowadzenie historii w przestrzeń parku, programy edukacyjne, sztuki rozrywkowe, książeczki itd). 

Wraz z Kolektywem Teatralnym Lufcik na Korbkę przygotował wiele programów artystycznych na festiwale (m.in. industriada), wydarzeń kulturalnych, gier terenowych oraz programów edukacyjnych (np. Podróż przez pięć kontynentów – realizowana właśnie dla Muzeum Śląskiego w ramach wystawy „Na tropach Tomka”). 

Wraz z Aleksandrą Świstak wydał poradnik do zabaw sensorycznych „Zabawy z ryżem” (wyd. Harmonia). Jest autorem przewodnika Po Katowicach i okolicach, jego teksty na temat baśni ukazywały się w prasie fachowej (Psychologia w szkole,  Głos Nauczyciela, Wychowawca, Życie w Szkole), Dla miasta Lublin przygotował teksty adaptujące lokalne legendy (teksty stworzone na potrzeby Lubelskiego Festiwalu Legend (2019). 

Jest Laureatem nagrody specjalnej im. Astrid Lindgren za książkę Timburu (2016), laureatem kilku pomniejszych konkursów literackich (np. konkursu na tekst ballady dziadowskiej organizowanej przez fundację in crudo), a także finalistą konkursu Polowanie na motyle, organizowaną przez Teatr Ochota, na sztukę współczesną. 

Współpracuje z wieloma instytucjami Kultury w Polsce.